Pravidlá futbalu

14.07.2009 22:53

Pravidlá futbau majú byť stručné a zrozumitelné.Je isté,že k úspechu tejto hry nemálo prispela ich jednoduchosť.Ustanovenia pravidiel o výstroji,ihrisku a definície nešportových zákrokov a otvorenia hry prežili až dodnes.Futbal bol vždy plynulou hrou.Prerušeniu sa možno vyhnúť,ak rozhodca uplatní pravidlo o výhode – nechá po faule v hre pokračovať v prípade,že mužstvo,ktorého hráč bol faulovaný má naďalej loptu v moci.Pravidlo o postavení mimo hry bolo vždy zdrojom kontroverzií.Asistenti rozhodcu musia v zlomku sekundy rozhodnúť,či v momente prihrávky jedného zo spoluhráčov bol útočiaci hráč za posledným brániacim hráčom súpera.Hráč nemože byť v postavení mimo hru pri autovom vhadzovaní.

Pokutový kop

Pokutové kopy sa zaviedli r.1891 ako terst za nešportový zákrok,napr.za kopnutie,sotenie spoluhráča alebo hru rukou v pokutovom území (16.5m). Hráč kope na bránu z bodu zahrávania pokutového kopu,pričom má proti sebe len brankára súpera.Ak sa lopta odrazí od žrde,laebo brvna,nemoze s ňou hráč zahravajúci pokutový kop hrať prv,kým sa jej nedotkne niekto iný.

Volný kop

Existujú dva druhy volného kopu – priamy a nepriamy.Pri nepriamom,nariadenom za porušenie pravidiel,sa musia dotknúť dva hráči,kým moze padnúť gol.Priame kopy sa nariaďujú za nešportové zákroky a strelec z nich moze skorovat priamo.Hráči súpera musia stáť najmenej 9m od miesta zahrávania prianeho kopu.

Rohový kop

Rohový kop sa zahráva vtedy,keď brániaci tým dopraví loptu za vlastnú bránkovú čiaru.Rohové kopy vytvárajú výhodné golové príležitosti.Lopta musí stáť pri zahrávaní vo štvrťkruhu s priemerom 1m v rohu ihriska.Z rohového kopu možno dosiahnuť gol aj priamo.

Pravidlá

Futba pozná 17 základných pravidiel.Ihrisko musí byť pravouhlé a mať,pri predpísaných rozmeroch ,dlžku 100,5 – 110m a šírku 64 – 73m.Na každej strane hrá 11 hráčov.Pravidlo o striedaní sa postupom času menilo a dnes mozu mužstvá vystriedať pri prerušení hry troch futbalistov vrátane brankára.Hrací čas je 90 minút,hrajú sa dva polčasy po 45 minút.

Hra na snehu

Pri snežení len tažko rozoznať čiary na ihrisku aj loptu,a terén je klzký.Ak sa dá priestor okolo čiar pozametať,aby boli viditelné a ihrisko je na tolko mäkké,že sa doň kolíkz na kopačkách zabárajú,zápas sa zvyčajne dohrá,pričom sa použije lepšie viditelná oranžová lopta.